Dzień Amerykański

StartKalendariumDzień Amerykański

Dzień Amerykański

Serdecznie zapraszamy na Dzień Amerykański!

W programie wydarzenia odbędzie się prelekcja Pani Agaty Walczak z American Corner oraz poczęstunek potraw amerykańskich :)

AW_zdjecie.jpg

Agata Walczak – kulturoznawczyni, historyczka, krajoznawczyni, bibliotekarka. Pasjonatka wolnych i zrównoważonych podróży, specjalizuje się w zagadnieniach turystyki kulturowej. Zafascynowana Stanami Zjednoczonymi, jest częścią zespołu American Corner – centrum kulturalno-edukacyjnego, ściśle współpracującego z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku i Ambasadą USA w Warszawie, dążącego do wzrostu wzajemnego poznania i zrozumienia Polski i Stanów Zjednoczonych.

Opis prelekcji:

Większość z nas ma swój American Dream. Dla jednych będzie to wygrana w loterii wizowej, dla innych – nabycie najnowszego produktu Apple. Często nieświadomie romantyzujemy Stany Zjednoczone pod względem jakości życia, wolności, możliwości, a hollywoodzkie filmy i historie, które czytamy w Internecie, tylko utrwalają nasze wyobrażenie o życiu w USA. Jednocześnie na to, jak postrzegamy amerykańskie społeczeństwo, składa się wiele stereotypów – kto z nas nie słyszał, że Amerykanie są głupi/grubi/leniwi/sztucznie uśmiechnięci, że wszyscy kochają broń, biorą narkotyki, nie mają własnej kultury ani tym bardziej narodowej kuchni… Jak te wyobrażenia mają się do rzeczywistości? Czy Amerykanie są większymi patriotami od nas? Co to jest couponing i dlaczego jest tak popularny? Po co Amerykanom ogromne garaże, skoro trzymają swoje auta na podjeździe? I co to tak naprawdę znaczy doing drugs? Na te i na wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć podczas prelekcji. Porozmawiamy również o różnicach międzykulturowych i wybranych zagadnieniach społecznych – na lekko i z humorem.

american_day.png

Czas i miejsce:

24.05.2022

11.00 -14.00

Welcome Point, Budynek nr 13