Zaproszenie

StartZaproszenie
Rozwiń

Gdański Uniwersytet Medyczny to uczelnia otwarta na świat i ludzi. Studiują u nas przedstawiciele ponad 65 krajów. Biorąc pod uwagę społeczną odpowiedzialność w kształtowaniu oraz umacnianiu odpowiednich wartości w społeczności Uczelni i otoczenia, dbałość o naszą uczelnianą społeczność oraz pozycję GUMed w kraju i za granicą, ogłaszamy rok, który chcemy poświęcić wzmocnieniu komunikacji, a także integracji naszego środowiska akademickiego. Koordynatorem tego projektu jest Dział ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, a większość działań zostanie zrealizowana ze środków pozyskanych w ramach konkursu Welcome to Poland Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W trakcie tego roku odbędzie się ponad 70 aktywności o różnym charakterze (kulturowym, sportowym, dyskusyjnym, wspierającym, celebrującym), otwartych dla wszystkich członków naszej społeczności. Rozegramy m.in. charytatywny turniej piłki nożnej o puchar Rektora, będziemy razem ćwiczyć jogę, poznamy kulturę, literaturę i zwyczaje innych krajów, będziemy wspólnie celebrować święta, pić kawę i rozmawiać podczas Integration Coffee, bawić się na integration party.

Kampanię rozpoczniemy w październiku br. debatą na temat wartości z udziałem znanych przedstawicieli lokalnej i nie tylko społeczności oraz naszych profesorów i studentów. Będzie ona pewnym zwieńczeniem trwającej Kampanii Kultura Szacunku i otwarciem dla Roku komunikacji i integracji międzykulturowej społeczności GUMed.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wybranych wydarzeniach, szczególnie tych, które przypadną Państwu do gustu i trafią w serca. Poznawajmy się, wzmacniajmy nasze relacje, spędzajmy wspólnie czas.

Wielokulturowość to współistnienie społeczności, na przykład akademickiej, o różnych kulturach, tradycjach, obyczajach, religiach, językach, pochodzeniu czy odmiennych systemach wartości. W dzisiejszych czasach wielokulturowość jest najczęściej konsekwencją migracji, w tym z powodów edukacyjnych oraz szeroko pojętej globalizacji. Wielokulturowość jest rozumiana także jako polityka władz, nastawiona na integrację imigrantów, w celu eliminowania napięć społecznych związanych ze zróżnicowaniem kulturowym danej społeczności. Ogromny wpływ wywierają na nas podróże i nawiązywane relacje. To, kim jesteśmy, w dużym stopniu zawdzięczamy innym ludziom, z którymi obcujemy. Wielokulturowość powinna być naturalnym sposobem kształtowania naszego życia codziennego.

Istotą działań społecznych, politycznych, kulturalnych w najbliższych latach powinno być wdrożenie strategii współpracy, współistnienia, współwystępowania pomiędzy kulturami… Gdy ściskam dłoń drugiego człowieka, odczuwam coś naprawdę uniwersalnego. (Didier Francfort)

Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni

Zobacz wszystkie

29.05
ND
Impreza Integracyjna
11.00 - 18.00
Hewelianum Gradowa 6
3.06
PT
Dzień Polski
11.00 -13.00
Welcome Point, Budynek nr 13